Artister genom tiderna

Artister/utövare genom tiderna
obs inkluderar endast händelser med specifika personer/grupper som programpunkter, dvs tex artister, band, dansgrupper, konstnärer etc
(Senast uppdaterad aug 06, 2012)

Vi kommer framöver försöker lägga in hemsidesadresser, myspace- eller facebooksidor till alla listade som fortfarande är aktiva. Känner du till en hemsida som vi saknar? Skicka ett meddelande via vårt kontaktformulär så uppdaterar vi så fort vi har tid!

#
14 Nexus
2B1
5 Aces And A Tumbling Beast
8 Steps To Perfection

A
A Wish for a maniac
Aagard Design
Abada Capoeira Umeå
Abby Who
Abihail
Absorbing the Pain
Acid Folk
Acridian
ACT
AD/HD
Addeboy vs Cliff DJ Set
Afasi & Filthy
African Sunz & Alphawon
Afro Feeling
Agnes Hammar
Ahead
Airijoki och Laservågen
Akademiska Kapellet
Alannah Myles
Alvhild Collection
Amanda Arnö
Amanda Clarin/Jonas Andersson kvartett
Amanda Lindberg
Amy Diamond
Amy’s Ashes
Anacoana
Anders Bek
Anders Bäcksund
Anders Lind
Anders Vikström och band
Andrea Earley-Coen
Andreas Bäckström
Andreas Gradin
Andreas Wandegren
Andy Fipls
Anette Marklund
Anette Skåhlberg
Angeldust
Angelica & co
Anja Arnquist
Anja och Julia
Anja Storelv med Band
Ann Sigfridsson
Anna Axelsson
Anna Eriksson
Anna Flatholm
Anna Hamilton
Anna Karin Karlsson
Anna Karin Nilsson
Anna Hillbom
Anna Mariette
Anne-Karin Furenes
Annica Nyberg
Annihilated
Annika Burholm
Annika Sandqvist
Annika Westerlund
Ann-Katrin AX Sjögren
Annorlunda Randoms
Announce
Antler Crown
Antichrist
Apocalyst
Appendix
Arish
Arne Lindström
Arnold Kjellberg
Aron Rantatalo
Aslan
Assailant
Aster
Auberon
Axel Andersson

B
B-Boy Trix Breaking Kidz
Backen Gospel
Badger Green
Baghera Baghera
Bakers Cottage
Bakslag
Balettakademien
Baletten Sparketten
Barbro Häggström
Baron´s band
Bastard Joint
Beckett
Ben Christo
Bengt Hylander
Bengt Nilsson
Benizakura
Benneth Wållberg
Berit Markevärn
Berättarnät Norr
Bettan och Greger
Big Family Cruisers
BiGToM
Bill Olsson
Billy Bremner
Birdie Hop
Birgit Lindberg/Anders Färdal kvartett
Black Light co
Black Sheep Bluesband
Black Village Rockers
Block 44
Blues Replica
Blunt
Blåskvintetten Nordan
Bob Hansson
Boneless Andrew
Bonnie Lee
Bootstompers
Bordun
Bowey Zhao
Briseis
Britt-Inger Rydfjäll
Broken Ice
Bujinkan Björkstaden
Bullet Blues Harmonica Session
Bunnies with Bullets
Buns and Beans
Burns & Friends
By Grace
Bygdeå Boys
Börje Hörnlund

C
Cake on Cake
Caliber 69
Camera Lucida
Camilla, Rebecca och Rebecka
Can Bayram
Candyfloss Collection
Captain Longshot
Carl Axel Gyllenram
Carl Papworth
Carl-Henrik Sirkka med band
Carnalized
Carolina Miskovsky
Casual Friday
Cat Burglar DJ Set
Cemi Istari
CHAOS
Cheap Umbrellas
Cheerforce
Cheerios
Chillin’ With My Gnomies
Christoffer Ålund
Cirkus Magnolia
CK
Clark Lane
Clas Yngström
Cleetfest
Cleo
Clowner utan gränser
Comara
Consuela
Corrupt
Crave
Crazy Bacon
Cristoffer Hellström
Crocs Freerunners
Crucifyre
Crystal Caravan
Cultiverse
Cumulus
Curlew
Custom Covers
Custom Lines
Cynism Design

D
Daemonicus
DagensRätt
Dagny Svanbäck
Dalkarlså Folkhögskola
Dan Banan
Dance Patrol
Dancing Kings
Daniel “Ikaroz” Diaz
Daniel L
Davaj Bystrej
David Borg
David Saxin
D-Cycle
De Jerry
De Omutbara
De Van
Dead End
Deadline P
Death Maze
Dedunu Hirumalie
Degen
Dela Kingz
Demolish
Dennie Hansson
Denny Walley med Jimmy Ågren band
Dependence
Deportees
Deranged Morphology
Det lilla extra
Dexter Jones Circus Orchestra
Diego
Dirt on my shirt
Dirty Institution
Dirty Mischief
Disabled
DJ Andreas
DJ Andreas Spetz
DJ Ante
DJ Bombastic
DJ Calle
DJ Dan
DJ Dan W
DJ Donken
DJ Dr. CaeZ
DJ Hasse Newton
DJ Johanna
DJ Kaka
DJ Kenneth
DJ Nic DeeLay
DJ Ogge
DJ Sara
DJ Suvi
DJ Quick
DJ Vänliga Jättar
DJ Xeerohx
Djuriskt
Dog Mountain Mudstompers
Doris och Knäckebröderna
Dorothea Liebel
DPOS!!!
Dreamland
DZR:P

E
Ebba
Ego
Eilert Pilarm
El Camino
Eldkvarn
Electricution
Elevator 6
Elimination
Elin Örebrand
Elina Herbeck
Elina Jonsson
Elisabeth Holm
Elisabeth Widmark
Elixir
Ellinor Lindberg
Emanuel Otterhall
Embracing
EMG
Emil and the bouqette
Emil Sound System
Emma & Johnny
Emma Gustafsson
Emma Hedman
Emma Nilsson
Emmelie Högberg
Emmylee
EMP
Enemy Within
Entrench
Envenomed
Erik and the party animals
Erik Johansson
Erik Samuelsson
Erika
Erika Bäckström
Ersbodakören
Esp & Esty
estrella cubana
Eternal Art
European Choir Coming For You
Eva Andersson
Eva Bolinder
Eva Grundelius
Eva Plumppu
Eva von Ahn
Evelina & Magda
Evelina Larsson
Evening Star
Evermoore
Evident
Evol
Evolvator
Exit Ålidhem
Expanders
Extrakt
Eyewood

F
Face Plant
Fallen Beauty Design
Falling Tree
Falun Dafa
Fariba Bezaghian
Fat Chance
Fatinkan
Feeldoctors
Fellow
Fémale
Fetfolket
Ficka
Filthy Zone
Firefly
Fisherman’s Death
Flow Latino
Foam
Folkfräs
Folkhettan
Folkmord
Folknytt
Folkuniversitetet
Food Source
Fools Vision
For Heavens Sake
Ford Cortina
Fox Eyes
Franky Lee
FreakWeek
Fredagstjejerna
Fredrik Hedberg
Fredrik Wretman
Free Electric Band
Freeze of Point
Freja Wagner
Freyr & Lucas
Frida Bylin
Frida Palm
Frida Selander
Frihet
Fritata en Känslig Hand
Fru Dörr
F-Type Metal
Fuckin Commercial
Funksnatchers
Fusion Force Crew
Fyra Viljor-familjen
Fårfiolerna
Föreningen Interaktiv Historia

G
Gabriel Lidman
Game Time
Generationskören
Gennet and friends
Gennet Wikström
Geraldine
Ghamorean
Gisenyi Acrobats
Glenn Gordon
Glesbygd’n
Gloose
Go Low
Golden
Golrizan
Gospel Joy
Graduate
Grande Luxe
Great Joy
Grounded
Grubbe Musikklasser
Grus
Gunilla Wihlborg
Gunnar Eklund
Gunnel Sahlin
Gustaf Wälivaara
Gustav Hillbom
Göran Furstedt

H
Hadar Kasch
Hanna & Hanna
Hanna Rindeskog
Hannes Sigfridsson kvintett
Hans Hjortek
Harry Hallén
HarrysÄnglar
Hasadasa
Hate Ammo
Hedwig Eleonora
Hei
Helena Mattsson
Hellbilly Jokers
Hellennium
Helt Okej!
Helvi Andersson
Hemnes Kulturskole
Hemvärnets Musikkår
Henrik Sjödin
Henrik Windelius
Henry Svahn
Hillevi Melinder
Hiphop Connection
Hjärtat
Holmsundsgymnasterna
Hooverband
Horimatsu
Howard Way
Håkan Oskarsson
Håkan Wikell
Håkan Wikells Teaterorkester
Håll i dig
Håll Klaffen
Hästarmén
Hörnefors True Gospel
Hörneforsgruppen

I
Ida Boija
Ill Skillz
Immaculate
Industri Royal
Inga-Bodil
Ingela Sedholm
Inger Lundberg
Ing-Marie Hermansson
Ingrid
Ingrid Hellström
Ingrid Maria Jacobsson
Ingrid Olterman
Interdit
Invader
Isabelle Forsberg
Isabelle Säfsten
Iscaroth
Ison & Fille
It’s Never Too Late For Timetravel
Ivan Forsebro

J
J Rock
Ja!
Jacob och Lovisa Nyström
Jacob Petersson
JAH Rhythm
Jakob Isaksson
Jamo Jamo Arts
Jamo Jamo Kidz
Jamo Jamo Young
Jamzam
Jan-Erik Sellgren
Janna Öström Berg
Jannarna
Jasmin Kiviniemi
Jean Ragnar
Jeanette Planehag
Jennie Abrahamson
Jennifer & Angelica
Jennifer Frankel
Jenny Berggren
Jenny Gabrielsson
Jesse P
Jessica Eriksson
Jessica Knecht och Emelie Sigfridsson
Jessika Andersson
Jim Barrett
JJJSDR
JL & Quizze
Jlo (Josefin Lopez)
Joakim Jonsson
Joel Sundholm med band
Johan Afterglow
Johan Häggström & Erik Fredriksson
Johan Piribauer och Gruvtolvan
Johan Sjöström & Sandra Pettersson
Johan.S.
Johanna Adebeck
Johanna Sandgren
Johanna Tjärnberg
Johanna Widengren
John Bauers estetprogram
John Bäckström
John Ågren och Tomas Fischer kvartett
Johnny Electric
Johnny Glaas & Vildänglarna
Jonas Andersson duo/trio
Jonas Lundström
Jonas “Snake” Arvidsson
Jonas Östlund
Jonny and the Primates
Jonny Lindholm
Jonny Seising
JORD
Josefin Landare von Schantz
Julia Pastrana
Julija Sidner
JW
Jätten
Jögge Sundqvist
Jörgen Engren

K
Kaanquest
Kaggen
Kai R
Kajsa Andersson
Kajtek & Big D
KalasOrkestern
Kalle Prorok
Kammarkören Sångkraft
Kansas City Shuffle
Kapten Kid & Det oändliga sommarlovet
Karamazov
Kari Cavén
Karin & Anna
Karin & Emma & Rasmus
Karl Ivar Åsander
Karolina Lidström
Kasim Gump
Katarina Pierre
Katrin Karlsson
Kautschuk
Kee Marcello
Keenoes
Kelfirius
Kent Karlsson
Khumalo
Kia Jonsson
Killer Darling
Kim Jakobsson
Kimberley Sundström Öbrell
Kimpro
Kings of the North
Kite
Kiwi Maddog
Klabbölekören
Klubb Kitsch
Klubb Kryptonik
Knaster åt Folket
Knekt
Kom & Kolla
Komedia Del Makkalena
Konsthögskolan
Kpanlogo Ye De
Kreti och Pleti
Kristina Bygdén och Knocking Neighbors
Kristina Öhman Blues Band
Kroinapha Thawawang
KulturAkadmin Storuman
KulturAkadmien Tärnaby
Kulturföreningen Daisy
Kulturnattas husband
Kung Triton
Kuningatar Putous
Kåge Stenlund
Kärlekstrion
Kör 74

L
La Moustache
Labbo Sami Art and Nature
Labra Lege
Laika
Laila Koukkari
Lapdog
Lappskoj
Lars A Persson
Lars Enmarks pub-lika orkester
Lars Garage
Lars Göran Ulander
Lars Lystedt/m. band
Lars Matson
Lars-Eric Åhlén
Lars-Erik Lundberg
Larsh & One2high
Larshåkan Åhbeck
Lassi Fordell
Later is now
Lauri Erikoinen
Ledsyn & the double Team
Leeroy Jenkins
Leif Milling
Lena Berglund
Lena och fåglarna
Lena-Olivia
Lennart Windelius
Leonard Svensson
Lethal
Lillemor Elfgren
Lilly Lundin
Lina Lasaro
Lina Rydebjörk
Linda Bergkvist
Linda Johansson och Thomas Wallgren
Linda Nederberg
Linda Ålevik
Lindroth & Lindroth
Lindy Hop
Lingegård & Teljebäck
Linn Ahlnäs
Linn & Ronja
Linnea Eliasson
Linnéa, Maja, Johanna & lisa
Linus Andersson
Lions Dream Big
Lisa Alfredsson
Lisa and friends
Lisa Eriksson
Lisabon
Live Elephant
LivingNight Design
Liza L Lundkvist
Loco och Alco
Long Black Train
Lost Dog
Lotustrion
Lovisa Laurantzon
Lowlife
Lucas & co
Ludvig Arnlund
Ludvig Franzén
Lulablue
Läsergalaxen

M
M&A
Magda
Magic Connection
Magic Touch
Make Money
Maketo
Malin Eckre
Malin från Studio 88
Malpractice
Mandi Edeljung
Manuel
Marcus Lundström
Marcuz Granberg with friends
Margot Wengström
Maria Lindskog
Maria Lundqvist
Marianne Ahnlund Bäckman
Marica Forsgren
Marie-Louise Rönnmark
Marie Palm
Marielle Buhr
Marifoto
Marita Nordlund
Markku Juntunen
Markus Robertsson
Marlene Bergmark
Marrakech
Martin Lampa
Masala del l’arte
Master Blaster
Mates of Mine
Mats Caldeborg
Mats Ronander
Matti Sedholm
Mattias från Ica Bågen
Mattias Lindgren
Mattias Lönneborg
Maze of Torment
Mazen
Meadows End
Melas
Memento
Memories from the past
Messenger
Messenger of Ozz
Mexicoma
Michael Knight
Mickes Combo
Midgårdsskolan
Midnattssol
Mikael Haeggman
Mikael Richter
Mikael Rubin
Mikael Sävenstedt Band
Mikael Wiehe
Mikael Åström
Mira
Mireneye
Misplaced
Miss Cockroach
Mita Eek Wretling
Moa Daimar band
Mojo & AD Free Master T aka ex con
Mole Station
Mona Ersare
Mona Hällström
Mona Roukachi
Monika Larssen Dennis
Morganas Döttrar
Morlocks
Morning Stoner
Motown Mob
Motti
Mrs Wellaways
Mullin Mallin
Mupparna
Musikhögskolan i Piteå
Musiklinjen i Umeå
Musikskolan Bjurholm/Robertsfors/Vindeln/Vännäs
Musikskolans folkmusikgrupper
My Last Escape
My Own Grave
Myrtel Emilsson

N
N.A.N aka Nice and Nasty
Nadja Strandberg
Naglfar
NAI-wear
NARS
Nastasja Sahlin
Natalie med band
Nationskören
Nattskärran
Nauclér Design
Nescobar
New Joy
New Mountain Music
Nico a.k.a Nicotine
Nicke Sebbas
Night By Night
Nightfall
Nighthawk Nat
Nightscape
Nihal
Nikdesign
Niklas och Co
Ninedee
Ni-vet-vem och de tolv dödsätarna
Noblesz
Nocturne
Non Tiq
Nord
Nordboulen
Nordic
Nordic Inspiration
Nordman
Norr om Söder
NorrlandsOperans barnkör
NorrlandsOperans Symfoniorkester
North 921
Northern Tactics DJ Crew
Nova
Nya Musiklinjen

O
Obbola Schlager Babes
Octagon Crew
Offensive Ground
Oh My
Old Nr 7
Olle Eriksson
Olof Norgren
Olof Tällström
Once Again (Motown)
One-8 Click
Oratoriekören
Original Street Show
Oumar kdiaye Kadam
Our Way Entertainment
Out of Mercy

P
P I C Sound System
Pacific Impact
Pagan Rites
Paradigma
Paradoxal Truth
Pato Pooh
Patrik Backlund
Paul Töhaug
Pearl of Major
Peder Eriksson
Pelle Berglund
Pepita Slappers
PePPe
Per Kjell
Per Lundberg
Per Lundholm
Per Ruths Orkester
Per Söderberg
Per Wållberg
Perfectly Strange
PERHAPS
Pernilla Jousse
Persuader
Peshi
Peter & Patrik
Peter Kihlgård
Peter Lilja
Peter Lucas Erixon
Peter Samuelsson “1916”
Petrus Sjövik
Phantoms Old Glory
Pierre Colling
Pingstkyrkan
Plan a Revolution
Planetariet
Planith
Plector
P-O Johansson
P-O Moritz Jazzgrupp
Polefit
Popterror
PRO:s seniordansare
Projekt Våga Dansa
Prospect
PS
Pure Revenge
Pyracanth

Q
Q-Rex
Queenfish & Other tales

R
Raad al Mansour
Raging Steel
Railway Statement
Rainbirds
Rayd
RazorRape
Rebecka och Diana
Red House Riot
Red Notes
Regular Ordinary Swedish Meal Time
Reidar Rova
ReinXeed
Rejoice
Remasculate
Renate Verbrugge
Renhornen
Renyi Wushu
Repentence
Respect my Hustle
Reveria
Revolverdog
RIFF RAFF RUFF
Riksteatern JAM!
Roaring Forties
Robert Ångman
Roffa Lind
Roger Perneholm
Roger Pontare
Roija Camali
Rongedal
Ronnie Weber och Johan Frost
Rossa Lind
Roundabout Lövånger
Roundabout Umeå
Roundabout Vindeln
Royal Jester
Royal Quality
Rue (tidigare namn: Rough cough is enough tough)
Rulle Lindberg/trio/kvartett
Ruts Orkester

S
Saga Stenman
Salenko
Salza.se
Sam Ersson
Sam Sehlström och pojkarna
Samuel Ljungbladh
Sanctum
Sandra Abrahamsson
Sandra Gidlöf och Hampus Helmersson
Sandra Pettersson och Johan Sjöström
Sandro
Sanna Johansson
Sanna Nordlund
Sara Do
Sara Ericsson
Sara Lindström och Lisa Stenberg
Sara Oja och Edvard Bäcklund
Sara Stenman
Sarek
Satariel
Schackföreningen
Schultze
Scorpid Leather
Seaside
Sebastian Björk
Sebastian Glas och Johan Olofsson
Second Hand Band
Sedated
Septemberkören
Serve Somebody
Shade
Shake Down
She Left You
Sid Lucie
Sideshow Stringband
Sigurdur Gudmundsson
SILENCE
Simon Marainen
Sir G
Sirgitta Reinikanen
Sista Brytet
Siv-Mari Nyman
Six Strings
Skapande Musik
Skatorna
Sketch
Skuggteatern
S’M
Snowflake Singers
Sofia Bern
Sofia Högstadius & Lina Nordin
Sofia Westin
Solfrid Mortensen
Solja Krapu
Sony Nurr
Sophie Augot
Sorry, let’s bowl
Soul Decay
Soundcloud
Spatman
Spazmosity
Spinning Black Circle
Spiritus Ignium
Splattered Mermaids
Squeezebox
Stage
Starfish
State of Relief
Steampunkers
Steelwing
Steeze-C
Stefan Norberg
Sten Öberg/oktett
Stheez
Staffan Öberg
Starship Monolith
Stethoscope
Stig Lindberg
Stina
Stockholms Elementära Teaterskola
Stockholms Studentteater/Studio X
Stolen Deer
Stonehouse
Stoneload (tidigare namn: Blackout)
StrayDogs
Street Companiet
Street League
Strongheart
Strängen
Studentorkestern Snösvänget
Stuf
Ständut Blakk
Subcomandante
Summoned Tide
Supercharged Pitbulls
Supreme Allstars
Susanna Levonen
Svenska Bonsaisällskapet
Sweet Seed
Swingpolarna
Swingum
Sybil Sundling
System Annihilated
Sälteatern
Sävar IK
Söder, CMK & Mange

T
Tage Hervén
Tamaraw
Tangled Inn
Tango Norteño
Tasspiration
Team Lisa
Team Pontare
Teaterterroristerna
TeljeRoth & Falck
Tessie Ahlstrand
Tetsuo Toyama
Thalia Studios
The Automatic Thrills
The Basterd
The Beyond
The Blesseds
The ByTheWay Band
The Cherry Birds
The Collisions
The Crooked
The Devil’s Bear
The Forever Season
The Grand 95
The Gravedigger n the Teacher
The Koo-Koo’s
The Lizzy Jo Jay’s
The Larssons
The Magic Box
The Magic Lantern
The Manic Episode
The Mist of Avalon
The Mojos
The New Jersey Project
The Non-symmetric Moonshake Family Band
The Pitifuls
The Posers
The Roots Family
The Sanity Decadence
The Scrambling
The Sideshow Stringband
The Slingshot Theory
The Song
The strange brew band
The Unknown
The Yangsterz
Therese Zakrisson
Therese Å Bergqvist
Thingvellir
This Night Without
Thomas Kieselbach
Thrashedy
Timoteij
Tina Frank
Tina Lindberg
Tjuge
Tobba Högberg Experience
Tolv Galningar och en Publik
Tom Cruiser
Tomas Di Leva
Tomas Fishers kvartett med Annalena Kanon
Tomas Hellgren
Tommy Lie
Tor & Jonas
Tor Birkelund, David Holmlund
Tor Lundmark & Sizzling Plate
Tora Larsson
Torn Apart
Tove Skeidsvoll
Tove Östman-Styrke
Transjoik
Treeking Flawerz
trio GORDON
Trio w/ Tribute to Neil Young
Tro, Hopp och Kärlek
Troubled Sky Band
Trubadurparet Majo
Tuffe Uffe & Apan Lelle
Tusen Och En Boll
TV & Nightmares
Tveskägg
Två Killar & En Tjej
Två Trattar
Twisted Kids
Two White Horses
Tyranex

U
Ulf Forsberg
Ulf Rollof
Ulla Borgs Mattsson
Ulla Thogersen
Ulrika Andersson
Ulrika Nettelblad
Ulrika Rönnblom-Persson
Ume Batucada
Umebygdens Spelmansgille
Umedarlings
Umekawa Budokai
UMELODICA
Umeå Bootstompers
Umeå Dansimperium
Umeå Dansskola
Umeå Dansskolas musikallinje
Umeå Hung Gar Kwoon
Umeå Isshinkai Aikidoklubb
Umeå Manskör
Umeå Musikskola
Umeå Pop- och Rockkör
Umeå Saints
Umeå Salsa Club
Umeå Scenteknik
Umeå Spelmanslag
Umeå Vokalensemble
UMS Musikkomposition
Underhållningsorkestern
Üni Foreman
Unga Örnar Umeå
Ungdomskören Turbulens
Unless Need
Unn Westling
Utopia

VW
VA Big Band
Walk Over
Vanity Insanity
War Pigs – a tribute to Black Sabbath
Varitémaskinen
Wasted Bull
We lost our name
Ve & Fasa
Velvet
Werewolf Syndrome
Vergil
Veronica Nilsson
VH aka Cellen
Vicky Sue
Victor Lindgren
Wig-Wam Tavern
Wild at Heart
Winhill/Losehill
Vintage
Vision
Witches Coven
Void
Vol au Vente
Wolf
Wolfman Jack
Vomitous
Wontanara Nordic
Voyage
Wreathy
Wudang Tai Chi Chuan
Vännäs Happy Singers
Vännäs Musikskola
Världens bästa manskör

X
X-Bone Pirates

Y
Ye Banished Privateers
Yngve Alexandersson
Yoann Freget
You Skate Girl
Yukon Speakers
Yvonne Eriksson
Yvonne Meta Umeander
Yvonne Renman
Yvonne Rhenberg
Yvonne Syrgell

Z
Zackarias
Zandra Holmlund
Zoi
Zonaria

Å
Åsa Nordin
Åsa Ögren

Ö
Öbacka Blues Band

Share Button